9 sierpnia 2022 r. przedstawiciele KRUS na czele z Henrykiem Żuchowskim, Dyrektorem Oddziału Regionalnego w Olsztynie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Olsztynie  odwiedzili gminę Banie Mazurskie, aby złożyć najserdeczniejsze życzenia pani Czesławie Jankowskiej, która dwa dni wcześniej ukończyła swoje setne urodziny.

Obchody tego wyjątkowego wydarzenia rozpoczęły się we wtorek o godzinie 8.00 uroczystym nabożeństwem, sprawowanym w intencji Jubilatki w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Baniach Mazurskich. Po Mszy Świętej, obecny na nabożeństwie Henryk Żuchowski – Dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Olsztynie, odczytał list gratulacyjny od Prezesa KRUS dla szanownej Jubilatki, natomiast w imieniu własnym oraz instytucji, którą reprezentował, przekazał pani Czesławie moc serdecznych życzeń i przede wszystkim zdrowia na kolejne lata życia.

Po Mszy Świętej odbyło się urodzinowe przyjęcie, w którym wzięły udział dzieci, wnuki, prawnuki i przyjaciele pani Czesławy. Jak na taką uroczystość przystało był tort, moc prezentów i kwiatów oraz życzenia kolejnych długich i szczęśliwych lat życia.

Pani Czesława Jankowska, urodziła się 7 sierpnia 1922 roku w miejscowości Lipniak w parafii Becejły na Suwalszczyźnie. Była najmłodszą z trojga rodzeństwa. W czasie okupacji poznała swojego przyszłego męża, który pochodził z miejscowości Dębiak w parafii Puńsk. Ślub wzięli w 1945 roku i przenieśli się do opuszczonego mazurskiego gospodarstwa w gminie Banie Mazurskie, na którym wspólnie pracowali aż do roku 1978, do momentu śmierci męża pani Czesławy. Gospodarstwo zostało przekazane dla syna Jana, a obecnie zarządzą nim i pracuje jego syn Rafał, który na co dzień opiekuje się również swoją babcią. O swojej babci mówi, że nie ma czasu na nudę.

 – Wstaje o piątej rano i kładzie się spać przed godziną 22.00, bo jak mówi babcia Czesława, „Kto długo śpi, ten krótko żyje” – opowiada pan Rafał. Jubilatka ściśle przestrzega postu określony kalendarzem liturgicznym, ale poza nim na co dzień, nie ma określonej diety, a jej ulubionym przysmakiem jest boczek. Sposób na zdrowy tryb życia i długowieczność? Pan Rafał mówi, że jednym z nich jest całkowite odizolowanie się od oglądania telewizji, które niewątpliwie wpływa na mniej stresowy tryb życia.

Obecny na tej ważnej uroczystości Dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Olsztynie Henryk Żuchowski zaznacza, że w naszym kraju każdy stulatek może liczyć na specjalny dodatek za wiek, czyli świadczenie honorowe. Od 1 marca dla nowych stulatków wynosi on ponad 4,5 tys. zł. W województwie warmińsko-mazurskim świadczenie honorowe z KRUS-u otrzymuje 46 osób. Co roku w naszym województwie około 10 osób przekracza 100 lat. Świadczenie wypłacane jest z urzędu co miesiąc do końca życia, oprócz normalnej emerytury czy renty. Specjalny dodatek może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas niezbędne jest złożenie wniosku o świadczenie honorowe.