Dożynki są świętem, które pozwala rolnikom podziękować za tegoroczne plony i prosić o urodzaj w kolejnym roku. Uroczystości dożynkowe mają zarówno charakter świecki, religijny, jak i ludowy ludowy. Łączy się je z zabawą na cześć ukończenia zbiorów i podziękowaniu ziemi za liczne plony.
14 sierpnia 2022 r. w Jedwabnie odbyły się Dożynki Gminne, które rozpoczęła rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji rolników i plonów w kościele Świętego Józefa i Matki Boskiej Częstochowskiej. Po nabożeństwie kolorowy korowód dożynkowy, przy akompaniamencie ludowej muzyki z przedstawicielami władz gminnych i powiatowych oraz instytucji państwowych, przemaszerował do Parku Gminnego. Lokalny Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno zaprezentował zebranym mieszkańcom oraz gościom tradycyjny taneczno-muzyczny ceremoniał dożynkowy.
Dożynki Gminne w Jedwabnie bardzo mile będą wspominać druhowie OSP z Nowego Dworu. To ostatnia z gminnych jednostek, która dotychczas nie miała na wyposażeniu profesjonalnej torby medycznej, niezbędnej do udzielania pierwszej pomocy. Co rok kilka czy kilkanaście jednostek OSP w województwie takimi torbami obdarowuje Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Olsztynie – Henryk Żuchowski.
Jak przystało na tradycyjne gminne dożynki, nie zabrakło oficjalnych wystąpień, święcenia chleba i częstowania nim zgromadzonych, a przede wszystkim muzyki, jadła i dobrej zabawy oraz podziękowań dla rolników za ich ciężką pracę.