27 sierpnia 2022 r. w Szymanach odbyły się uroczystości odpustowe, połączone z piknikiem parafialnym. Dokładnie w południe wydarzenie rozpoczęła Msza Święta polowa, która była koncelebrowana przez proboszcza parafii ks. Jacka Bacewicza oraz zaproszonych księży:  ks. kan. Andrzeja Wysockiego – Dziekana Dekanatu Szczytno, ks. dr hab. Zdzisław Żywicę, ks. Jerzego Malewickiego – proboszcza Parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Świętajnie.

Mieszkańcy parafii Szymany nie zapomnieli również i o przedstawicielach lokalnej władzy samorządowej oraz instytucji rządowych: Sławomira Wojciechowskiego – Wójta Gminy Szczytno, Ewę Zawrotną – Zastępcę Wójta Gminy Szczytno, Jolantę Godlewską – Skarbnik Gminy Szczytno oraz Henryka Żuchowskiego – Dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Olsztynie.

Po uroczystym nabożeństwie mieszkańcy i goście zostali zaproszeni do skosztowania przygotowanych smakołyków, a tych naprawdę było bardzo dużo. Niewątpliwie była to nie tylko zasługa wiernych, którzy aktywnie w organizację pikniku się włączyli, ale przede wszystkim nowopowstałego Koła Gospodyń Wiejskich „Serce Szyman”, dla którego piknik parafialny był debiutem i jak widać na zdjęciach – na pewno udanym. Jak zapowiadają panie. z koła i jak zapewniają panie z koła, noszą się z zamiarem przygotowania kolejnego wydarzenia, ale na razie nie chcą zdradzić jego szczegółów, ale będzie to miało miejsce jeszcze w tym roku jesienią.

Na pikniku parafialnym w Szymanach każdy mógł znaleźć coś dla siebie, dla dzieci były dmuchańce i inne zabawy, a nieco starsi mogli sprawdzić się w przygotowanych dla nich konkurencjach, a tych było aż sześć. W szranki o zdobycie Pucharu Proboszcza stanęli mieszkańcy trzech miejscowości. Po bardzo zażartej walce zwyciężyli mieszkańcy Nowin, za nimi uplasowali się mieszkańcy Szyman, a na trzecim podium stanęli mieszkańcy Szymanek.

Po sportowych zmaganiach, proboszcz parafii ks. Jacek Bacewicz został uhonorowany przez  Dyrektora OR KRUS w Olsztynie Henryka Żuchowskiego medalem z okazji XXX-lecia powstania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.